14 – 16 вересня 2022 р. у м. Закопане (Польща) відбулася IX міжнародна наукова конференція  під назвою «Використання сільськогосподарської та лісової техніки. Дослідження та дидактика», організована кафедрою лісокористування, інженерії та лісотехніки Аграрного університету в Кракові.
        Місто Закопане є найбільшим населеним пунктом біля підніжжя Татр, знаним центром зимових видів спорту, де щорічно на горі Кроква проводиться Кубок світу зі стрибків на лижах з трампліну.
        Прийняли запрошення та приїхали на конференцію представники провідних університетів з чотирьох країн – Польщі, України, Словаччини та Чехії, загалом близько 60 учасників. Україну представляли викладачі кафедри лісових машин  Національного лісотехнічного університету України  доц. Стиранівський О. А., проф. Мачуга О.С., доц. Шевченко Н. В. та асист. Щупак А. Л.

        Конференція складалася з пленарного, 4-х секційних та  стендового засідань, на яких було заслухано 45 доповідей та розглянуто 24 стендові презентації. На 4-му секційному засіданні модератором був доц.  Стиранівський  О. А. Науковці представити результати своєї роботи за різними тематиками:  лісотранспортна інфраструктура; ергономічні аспекти та інноваційні рішення роботизації в лісовому господарстві; теоретичні та експериментальні дослідження пиляльних ланцюгів; виробництво деревно-гумових і деревно-пластикових композитів; ефективність машинної лісозаготівлі в гірських умовах тощо.  Викладачі кафедри лісових машин  представили дві доповіді: «Оцінка ефективності транспортування деревини з урахуванням її впливу на лісове середовище» та «Уточнення математичних виразів для втрат енергії двигуна лісотранспортної машини на подолання різних опорів її руху». Викладена проблематика викликала жваву дискусію та обговорення.

        Учасники конференції з України обговорили із польськими, чеськими  та словацькими колегами можливості подальшого розвитку взаємних наукових контактів шляхом подання спільних заявок на наукові ґранти та подальшу участь у програмі Erasmus+. Атмосфера конференції також сприяла дружнім розмовам та налагодженню нових контактів між окремими науковцями.
          Завершилась конференція бенкетом біля багаття та екскурсією (виїзною сесією) у м. Трстена (Словаччина) на підприємство з виробництва лісових колісних машин LKT.
          Дорогою додому побували у м. Освенцим, що  у південній Польщі, на річці Вісла. У 1940–1945 роках тут був один із найбільших нацистських  концтаборів Аушвіц (нім. Auschwitz). Комплекс об’єднував групу концтаборів, найбільші з яких: Аушвіц І (Auschwitz I), адміністративний центр;  Аушвіц II (Біркенау) (Auschwitz II (Birkenau)), «табір смерті»; Аушвіц III (Auschwitz III (Monowitz)), робочий табір. На двох із них (Аушвіц І та Аушвіц II (Біркенау))  нам вдалося побувати та побачити  масштаби звірств, заподіяних фашистами не тільки військовополоненим, але й цивільним жінкам та дітям. Біркенау був набагато більшим за Аушвіц І – це місце ув’язнення сотень тисяч людей, стверджують, що це місце смерті понад 1,1 млн людей. Ворота Біркенау так і називали  «ворота смерті». А от на в’їзді у концтабір Аушвіц І на воротах є інший напис ‒ «Робота визволяє» (нім. Arbeit macht frei ).

        У концтаборі встановлені меморіальні плити декількома мовами, в тому числі і українською. Напис на плиті: “Нехай буде навічно криком розпачу й застереженням для людства це місце, на якому гітлерівці вбили майже півтора мільйона чоловіків, жінок і дітей, головним чином євреїв з різних країн Європи. Аушвіц – Біркенау 1940-1945”. У концентраційному таборі також утримувалося велика кількість українців (14,5 тисяч), зокрема Олександр і Василь Бандери (брати Степана Бандери), Андрій Ющенко (батько Віктора Ющенка), один з провідників  ОУН Лев Ребет та інші.

        Знущання, катування і вбивства були повсюдною практикою на окупованих фашистами територіях. Так робили нацисти. Так роблять рашисти. Російські військові  причетні до тортур та вбивств українців у Бучі, Маріуполі, Ізюмі та інших містах і селах. І відповідатимуть вони так само – і на полі бою, і в залах суду!!!

Підготували: викладачі кафедри  ЛМ

Стиранівський О. А., Мачуга О.С., Шевченко Н. В., Щупак А. Л.