Зміст
Контакти
79044
м. Львів, вул. Ген. Чупринки, 105
(032) 239-27-90
(032) 239-27-90
Завідувач кафедри: Голубець Володимир Михайлович
Історія
Історія кафедри прикладної механіки і технології машинобудування
Кафедра прикладної механіки і технології машинобудування утворена 16 листопада 2020 р. унаслідок об’єднання кафедри прикладної механіки та кафедри технології матеріалів і машинобудування.
Кафедра прикладної механіки організована в 1988 році на базі кафедр будівельної механіки і деталей машин та теорії машин і механізмів. Обидві кафедри були створені одними з перших з часу заснування Львівського лісотехнічного інституту. Першим завідувачем кафедри будівельної механіки був доцент І. Ф. Шабуньо, який очолював кафедру до 1961 р. З 1961 р. до 1988 р. кафедрою керувала д.т.н., професор Н. М. Бєлая. За роки її роботи на кафедрі сформувалася наукова школа канатного транспорту лісу. Науковці цієї школи захистили 2 докторські і 18 кандидатських дисертацій.
Кафедру деталей машин та теорії машин і механізмів очолювали такі відомі вчені та педагоги як Заслужений діяч науки і техніки України, д.т.н., професор К. В. Тір, д.т.н., професор А. Н. Тинний, к.т.н., доцент 0. І. Гофман.
Першим завідувачем кафедри прикладної механіки з 1989 до 1990 рр. був д.т.н., професор М. Й. Теплий. З 1991 року кафедру очолював д.т.н., професор, Відмінник освіти України Є. М. Лютий.
У 1946 р. в структурі Львівського лісотехнічного інституту була утворена кафедра нарисної геометрії і геодезії, а в 1948 р. її перейменовано на кафедру нарисної геометрії і машинобудівного креслення, а згодом – на кафедру інженерної графіки. В 1946-1975 рр. кафедру очолював к.т.н., професор О. Й. Королевич, а з 1975 до 1988 р. – к.т.н., доцент М. М. Ткаченко.
У 1960 р. в інституті створено кафедру матеріалознавства, яка у 1964 р. перейменована у кафедру технології матеріалів і машинобудування. З 1964 і до 1986 р. її очолював д.т.н., професор, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки А. І. Яцюк, а в 1986-1988 рр. – к.т.н., доцент М. В. Романенчук. Кафедрою започатковано і розвинено новий високоефективний науковий напрям – абразивного оброблення деревини і деревних матеріалів жорстким абразивним інструментом, за розроблення та впровадження якого колективу наукових співробітників кафедри у складі проф. А. І. Яцюка, доц. А. В. Якубовського, к.т.н. О. Я. Густі була присуджена Державна премія в галузі науки і техніки за 1984 р.
З 1988 р. в результаті об’єднання кафедр технології матеріалів і машинобудування та інженерної графіки було створено кафедру технології матеріалів та інженерної графіки, завідувачем якої з 1988 до 1993 р. був к.т.н., доцент М. В. Романенчук. З 1993 до 2014 р. кафедру ТМ та ІГ, яка в 2014 – 2020 роках мала назву кафедра технології матеріалів і машинобудування, очолював д.т.н., професор, лауреат Державної премії в галузі науки і техніки, Заслужений діяч науки і техніки України, академік ЛАН України Голубець Володимир Михайлович. Він же очолив утворену в 2020 р. кафедру прикладної механіки і технології машинобудування.
Кафедра здійснює загальноінженерну підготовку фахівців трьох Навчально-наукових інститутів НЛТУ України освітніх рівнів бакалавра, магістра та доктора філософії. В складі кафедри функціонує Галузева науково-дослідна лабораторія шліфування деревини; деревних та інших конструкційних матеріалів. Крім цього, основними напрямками наукової діяльності кафедри є наукове обґрунтування та створення підвісних канатних установок; теоретичні та експериментальні дослідження процесу очищення повітря від деревного пилу; поверхневе зміцнення конструкційних матеріалів.
Колектив
Колектив:
1. Професор, д. т. н. Голубець Володимир Михайлович – завідувач кафедри, Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Заслужений діяч науки і техніки України.
2. Доцент, д. т. н. Гасій Олександр Богданович.
3. Доцент, к. т. н. Голіян Олег Мирославович.
4. Доцент, к. т. н. Гончар Іван Миколайович.
5. Доцент, к. т. н. Степанишин Володимир Іванович – Лауреат премії ЦК ЛКСМУ і Української республіканської ради науково-технічних товариств.
6. Доцент, к. т. н. Удовицький Олександр Миколайович.
7. Старший викладач, к. т. н. Бариляк Василь Васильович.
8. Старший викладач Салапак Любов Василівна.
9. Аспірант Шпуляр Юрій Степанович.
10. Інженер-програміст Петрянич Галина Степанівна.
11. Інженер Молінська Любов Андріївна.
Фахова підготовка
Наукова діяльність
Основними напрямами наукової діяльності кафедри ПМіТМ є:
- дослідження процесів абразивної обробки деревини, деревних та інших матеріалів;
- розробка технологічних процесів поверхневого зміцнення конструкційних матеріалів;
- розробка конструкцій обладнання та технологічних процесів ефективного спалювання відходів деревини для отримання теплової енергії;
- обгрунтування параметрів канатних підвісних транспортних систем;
- обгрунтування основних параметрів повітроочисних установок;
- використання водню як енергетичного агента в народному господарстві (транспорті та енергетиці).