Зміст
Контакти
Адреса: 79057, Львів, вул. Природна, 19, корпус №6
Телефон: +38 (032) 258 42 69
E-mail: lm@nltu.edu.ua
Завідувач кафедри:
Олег Стиранівський, доцент, кандидат технічних наук
Телефон: +38 (032) 258 42 69
E-mail: styran@nltu.edu.ua
Історія
Історія кафедри лісових машин
Кафедра лісових машин (ЛМ) бере початок від кафедри сухопутного та водного транспорту лісу і тягових машин, яка була створена одночасно із заснуванням Львівського лісотехнічного інституту у 1945 р. Першим її завідувачем був директор вишу доц. В. І. Гарузов. У 1955 р. посаду завідувача кафедри обійняв доц. Б. Г. Гастєв. Під його керівництвом сформовано науковий напрям динаміки лісотранспортних машин, який знайшов широке визнання у науковому світі.
З 1969 до 1985 р. кафедру очолював учень проф. Б. Г. Гастєва – доц. М. О. Гайдар, який видав перший україномовний навчальний посібник із питань транспорту лісу.
У 1988 р. кафедру ЛМ було об’єднано з кафедрою механізації лісорозробок. Після її відновлення у 1994 р. її очолив проф. Н. І. Библюк, який успішно розвиває науковий напрям, започаткований проф. Б. Г. Гастєвим. На підставі багаторічних теоретичних і експериментальних досліджень у 1970-80 роках на кафедрі розроблено методологію імітаційного моделювання і розрахунку процесів руху лісотранспортних засобів з урахуванням просторових коливань пакета стовбурів.
Під керівництвом проф. Н. І. Библюка розгорнуто пошукові дослідження з екологічних проблем лісотранспорту, унаслідок чого сформовано новий науковий напрям – екологічні технології лісоексплуатації.
Починаючи з 1995 року на основі ліцензії Міністерства освіти і науки України кафедра здійснює практичну підготовку студентів з наданням робітничої професії водія транспортних засобів категорії “В” і “С”.
У кінці 2015 року кафедру лісових машин очолив учень проф. Библюка Н. І. – доц. Стиранівський О.А., який продовжив започатковані раніше наукові напрями.
З 2008 р. на базі кафедри ЛМ функціонує Галузева науково-дослідна лабораторія лісових доріг і лісотранспортних засобів, одним із ініціаторів створення якої був теперішній завідувач кафедри Стиранівський О. А. У рамках цієї лабораторії науковці кафедри активно працюють над вирішенням важливих прикладних науково-технічних проблем транспортного освоєння лісових масивів.
До виконання науково-дослідної роботи на кафедрі активно залучають студентів, які в останні роки, представляючи свої роботи на Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт та олімпіадах, здобувають численні призові місця.
Починаючи з 1990-х років кафедрою налагоджено тісну співпрацю зі спорідненими кафедрами університетів Словаччини, Чеської республіки, Польщі. Згодом, після проведення кафедрою у 2004 році міжнародної наукової конференції «Лісова інженерія-2004» під егідою IUFRO, до цієї співпраці долучились споріднені кафедри з університетів Словенії та Японії, а в останні роки – Румунії і Туреччини.
Колектив
Викладацький склад
- Стиранівський Олег Андрійович, к.т.н., доцент, зав. кафедри
- Мачуга Олег Степанович, д.т.н., доцент
- Борис Микола Михайлович, к.т.н., доцент
- Герис Микола Іванович, к.т.н., доцент
- Шевченко Наталія Василівна, к.т.н., доцент
- Бойко Анатолій Антонович, доцент
- Олійник Михайло Іванович, старший викладач
- Бойко Михайло Михайлович, старший викладач
- Щупак Андрій Львович, асистент
Інженерно-технічні працівники:
- Білик Володимир Ярославович, майстер виробничого навчання
- Поронник Ірина Юріївна, старший лаборант
- Цюпка Ольга Зіновіївна, інженер
Фахова підготовка
Кафедра лісових машин позиціонує себе як структурний підрозділ Національного лісотехнічного університету України з понад 75-річною історією розвитку, який практикує новітню філософію надання освітніх послуг, що ґрунтується на компетентнісному підході та реалізується на інноваційних засадах з використанням найсучасніших методик, інструментів та засобів навчання.
Кафедра готує фахівців за спеціальностями:
Бакалавр (повна та скорочена форми навчання):
131 Прикладна механіка
133 Галузеве машинобудування
Магістр:
133 Галузеве машинобудування
Доктор філософії та доктор наук:
05.04 Машини для земляних, дорожніх та лісотехнічних робіт
Кафедра також бере участь у готуванні фахівців інших спеціальностей, зокрема: 205 “Лісове господарство” (дисципліни “Механізація лісогосподарських робіт”, “Гідротехнічні меліорації лісових земель” та “Лісотранспортні засоби”), 151 “Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології” (дисципліна “Гідро- і пневмоавтоматика”).
У матеріально-технічне забезпечення кафедри входять 8 лабораторій, кабінет правил дорожнього руху, парк дорожніх і транспортних машин, автополігон.
Практичне готування бакалаврів завершується отриманням посвідчення водія категорії В.
Наукова діяльність
Основними напрямами наукової діяльності кафедри ЛМ є:
- моделювання робочих процесів, розрахунок і проектування лісотранспортних засобів з урахуванням екологічних чинників;
- екологічні засади транспортного освоєння лісових масивів, проектування, будівництва й експлуатації лісових доріг;
- програмне забезпечення проектування і розрахунку вузлів самохідних лісових машин;
- методи енергетичного аналізу взаємодії лісових машин із робочим середовищем та мінімізація їх впливу на довкілля.