Зміст
Контакти
79057
м. Львів, вул. М. Залізняка, 11,
Навчальний корпус №2А.
(032) 238-45-04
Завідувач кафедри: Озимок Юрій Іванович
Історія
Історія кафедри технологічних машин і технічного сервісу
Кафедру деревообробного обладнання та інструментів засновано в 1947 р. у структурі механіко-технологічного факультету. Перший завідувач кафедри – к. т. н, доцент С. М. Тімонен очолював колектив до 1976 року. У цей період відбулося оновлення кафедри, тут виконували наукові дослідження і готували наукові кадри через аспірантуру. За цей час підготували й захистили кандидатські дисертації В. М. Фелещук, Т. А. Носовський, В. Д. Леськів, В. В. Шостак, В. Д. Бутенко.
З 1976 до 1983 рік кафедру очолював к. т. н., доцент В. М. Фелещук. За цей період суттєво покращено навчально-лабораторну базу кафедри, активізoвано методичну та науково-дослідну роботу. Підготували й захистили кандидатські дисертації Є. О. Геврик, С. О. Апостолюк, М. Д. Кірик.
У 1983 р. завідувачем кафедри обрано к. т. н., доцента М. Д. Кірика. Під його керівництвом на кафедрі продовжували поліпшувати матеріально-технічну базу. Створено дві нові навчальні лабораторії, кабінет різання деревини та деревних матеріалів, комп’ютерний клас, сучасні стенди з навчальних дисциплін.
Від 2014 р. до 2019 року кафедру очолював доктор технічних наук професор В. В. Шостак. Професор Шостак В. В. – автор понад 150 науково-методичних публікацій.
З липня 2019 року до теперішнього часу кафедру очолює канд. техн. наук, доцент Ю. І. Озимок. У листопаді 2022 року змінено назву кафедри на кафедру технологічних машин і технічного сервісу.
На освітньо-кваліфікаційному рівні бакалавр, магістр читають такі дисципліни: механічне оброблення деревини; підготовлення та експлуатація дереворізальних інструментів; конструкції та розрахунки деревообробних машин; спеціалізовані деревообробні машини; обладнання спеціалізованих виробництв; монтаж і технічна експлуатація обладнання деревообробної промисловості; організація й технологія ремонту деревообробних машин; інформаційні технології в деревообробці; роботи і маніпулятори в деревообробці, наукові дослідження деревообробних машин; науково-технічна творчість.
На сьогодні всі навчальні дисципліни кафедри забезпечено українськомовними підручниками, посібниками та методичними розробками.
Кафедра видала вісім підручників та десять навчальних посібників з грифом МОН України. З 1983 р. при кафедрі захищено 16 кандидатських ( Я. І. Савчук, М. І. Пилипчук, О .О. Волошинський, П. П. Онуфрик, В. А. Татьяненко, І. Т. Ребезнюк, І. І. Глова, В. І. Полоз, Ю. І. Озимок, А. Є. Рудь, Р. Р. Климаш, С. П. Степанчук, В, В. Войтович, Ю. Р. Капраль, Р. В. Павлюк, В. І. Тарас), одна дисертація доктора філософії ( Бень І. О.) і п’ять докторських дисертацій (М. Д. Кірик, В. В. Шостак, І. Т. Ребезнюк, Л. Ф. Дзюба, М. І. Пилипчук). На кафедрі функціонує, заснована професором М. Д. Кіриком, наукова школа з проблем зміцнювання і підготовлення дереворізальних інструментів до роботи. Працівники кафедри опублікували понад більше 500 наукових статей, отримали 64 авторські свідоцтва на винаходи, 40 деклараційних патентів України.
Кафедра підтримує зв’язки з спорідненими університетами та фірмами Європи.
Сьогодні колектив кафедри у складі завідувача кафедри доцента Ю. І. Озимка, професора І. Т. Ребезнюка, доцентів Р. В. Павлюка, М. Р. Бурдяка, старшого викладача Ю. Р. Капраля і асистента І. О. Беня готує бакалаврів за напрямом “Механічна інженерія”, за спеціальністю “Прикладна механіка” освітньо-професійна програма “Технічний сервіс” та за спеціальністю “Галузеве машинобудування” освітньо-професійна програма “Галузеве машинобудування”, магістрів за спеціальністю “Галузеве машинобудування” освітньо-професійна програма “Інжиніринг, машини деревообробної промисловості”, а також докторів філософії за спеціальністю “Галузеве машинобудування”. На кафедрі працює голова спеціалізованої вченої ради Д35.072.03 з захисту кандидатських і докторських дисертацій за спеціальністю 05.05.04 – машини для земляних, дорожніх і лісотехнічних робіт.
Технічне забезпечення навчального процесу та наукової діяльності здійснюють інженер ІІ категорії М. Р. Олійник і старший лаборант О. І. Заваринська.
На кафедрі щорічно навчаються від 50 до 80 студентів і 1-3 аспіранти. Студентів готують на денній та заочній формі навчання. За час свого функціонування кафедра випустила понад 2600 інженерів-механіків, спеціалістів та магістрів. Серед випускників кафедри є п’ять докторів технічних наук, професори і понад 40 кандидатів наук.
Колектив
Колектив кафедри технологічних машин і технічного сервісу
Фахова підготовка
Кафедра здійснює підготовку фахівців:
ОС Бакалавр (повна та скорочена форма навчання):
> Прикладна механіка
> Галузеве машинобудування
ОС Магістр:
> Галузеве машинобудування
Доктор філософії і доктор наук:
> Машини для земляних, дорожніх та лісотехнічних робіт
Кафедра є випусковою із спеціальності „Галузеве машинобудування” освітньо-професійна програма „Інжиніринг, машини деревообробної промисловості” та спеціальності „Прикладна механіка” освітньо-професійна програма „Технічний сервіс”. Спеціальності акредитовані за четвертим рівнем акредитації.
Бакалаври отримують хорошу фундаментальну підготовку, здобувають робітничу професію з підготовлення дереворізальних інструментів до роботи, мають знання з основ технічної експлуатації та ремонту деревообробних машин і автоматичних ліній.
Бакалавр може працювати механіком дільниці або цеху, менеджером з обладнання, технологом з інструменту, конструктором першої категорії, лаборантом та на інших посадах.
Магістри отримують завершену фахову підготовку з проведення наукових досліджень, моделювання технологічних процесів, можуть отримати навики програмування сучасними засобами, мають підготовку з ділової іноземної мови, здобувають навики технічної творчості і виконання педагогічної роботи у вищих навчальних закладах ІІ і ІІІ рівня акредитації.
Магістри можуть працювати на посадах головних спеціалістів (головний механік, головний енергетик, головний інженер), начальників відділів (конструкторського, виробничого), старшими спеціалістами (старший механік, старший конструктор, менеджер з охорони праці) та інших посадах для спеціалістів деревообробних, меблевих, тарних, плитних підприємств. Крім того вони можуть працювати в науково-дослідних лабораторіях, в установах зовнішніх відносин підприємств із закордонними фірмами, бути керівниками підприємств, відомств. Магістри є першими претендентами для навчання в аспірантурі.
Наукова діяльність
Основними напрямами наукової діяльності кафедри ТМТС є:
– зміцнення дереворізальних інструментів, підготовлення їх до роботи;
– підвищення точності пиляння деревини;
– обґрунтування структури ремонтного циклу деревообробних верстатів;
– обґрунтування параметрів стрічкопилкових верстатів.